Karriär

Welcomegruppen & Wärdshuset Lasse Maja Konferens & Fest – Hos oss möts dåtid och framtid! Vill du bli en del av den och göra Wärdshuset Lasse Maja Konferens & Fest till en av Stockholms mest intressanta mötesplatser?

Lediga tjänster på Welcome Hotel

Vi vill ha Dig som älskar service, drivs av att leverera en gästnöjdhet som slår kundens förväntningar och som trivs i en operativ roll där du utgör kärnan av konferensverksamheten. Vi satsar på miljö, mat, modern teknik och framför allt gästnöjdhet.

Welcomegruppen består av  Welcome Hotel samt Wärdshuset Lasse Maja Konferens & Fest. Verksamheten är beläget endast några hundra meter från den växande Barkarbystaden och har ett utmärkt läge med endast 15 minuter kommunalt till Stockholm C, 25 minuter med bil till Arlanda och 15 minuter till Bromma Flygplats. 

Läs mer om oss på  www.welcomehotel.se

Sales & Konferenskoordinator

Vi söker en Inhouse Sales & Konferenskoordinator

Är du en person som gillar variation, service och att ha många kontaktytor? Trivs du både med att jobba administrativt med bokning och försäljning – och med att möta gäster på plats?
Då är du den vi söker!

Hos oss på Welcome Hotel får du en bred och rolig roll där du arbetar cirka 50% med bokning och inhouse sales och 50% som konferenskoordinator. Du är med hela vägen – från första kundkontakt till genomförd konferens.

Vi är ett familjeägt hotell med SPA, restaurang och konferens/eventlokaler, där vi värdesätter engagemang och att hjälpas åt. Här jobbar vi nära varandra och våra gäster, och ingen dag är den andra lik. Vi är fackligt anslutna via Visita och har avtalsenliga löner. Hos oss ser vi till att våra medarbetare trivs! Bland annat erbjuder vi friskvårdsbidrag, årliga personal-tillställningar, bidrag till arbetskläder, kostförmån och kompetensutveckling. Vill man så finns det alltid utrymme att växa och avancera.

I rollen kommer du bland annat att:

  • Hantera bokningsförfrågningar, planera konferenser och event
  • Arbeta med merförsäljning och säljmål samt förvaltning av kundrelationer
  • Välkomna konferensgäster och säkerställa att deras vistelse blir riktigt bra
  • Samarbeta tätt med reception, restaurang och övriga avdelningar


Vi tror att du:

  • Har erfarenhet från hotell, konferens, bokning eller liknande
  • Är serviceinriktad, strukturerad och gillar att ta ansvar
  • Har jobbat i bokningssystem (Visbook är meriterande) och/eller CRM
  • Trivs med kundkontakt och har en passion för att få människor att trivas


Arbetstiden är främst vardagar dagtid (varierar mellan 06:30-19:00), men även helgarbete kan förekomma.

Låter det som något för dig?
Skicka din ansökan till maria.barklund@welcomehotel.se
Urval sker löpande, men sista ansökningsdatum är 28:e februari.

Receptionist & Konferens

Vi söker just nu en Receptionist & Konferens Medarbetare på heltid!

Nu söker vi Dig som älskar hotell lika mycket som oss och som
brinner för att ge bästa upplevelsen till våra gäster! Med vårt SPA och våra
146 rum har vi en härlig blandning av både privat och affärsgäster. Hotellet är
fyrstjärnigt och innehåller även en mycket trevlig Bistro och ett kök som är
mycket uppskattad. Därtill har vi även flera konferenslokaler och i företaget
ingår även mycket anrika Wärdshuset Lasse Maja.

Hos
oss kommer du att arbeta med de viktigaste vi har – våra gäster! Du ser service
och kvalitet som förutsättningar för ett gott arbete. Vi utökar nu vårt
reception och konferensteam och söker dig som har erfarenhet från reception och konferens inom hotell och
som vill utvecklas vidare.

 

Reception & konferenstjänst

Önskade
kvalifikationer:


Tidigare erfarenhet från hotellreception


Som person är du positiv och utåtriktad


Strukturerad och noggrann


Du uttrycker dig väl i svenska och engelska i såväl tal som skrift


Hotellbokningssystem är meriterande


Fokus på gäst- och kundnöjdhet

 

Arbetstiden
varierar mellan dag och kvällstid på våra olika pass och även varannan helg.

 

Du
skickar din ansökan till: jobb@welcomehotel.se.
Urval och intervjuer sker löpande. Välkommen med din ansökan!

Extra Servis/Servitör

Vi söker dig som älskar service, är duktig på a la carte servering och gillar att vara med i ett företag i ständig utveckling!

Welcome Hotel är ett fyrstjärnigt hotell med SPA och innehåller en mycket trevlig Bistro där vi ofta har olika event med gästartister och en meny som är mycket uppskattad. Det är en levande restaurang, fylld av mycket hotellgäster som njuter av såväl SPA som weekendpaket. Intill hotellet med gångavstånd på knappt 200m ligger även mycket anrika Wärdshuset Lasse Maja från 1671 med stor konferensverksamhet och med Bröllop och fest.

Önskade kvalifikationer:

• Tidigare erfarenhet servis 
• Som person är du positiv och utåtriktad
• Strukturerad och noggrann
• Du uttrycker dig väl i svenska och engelska i såväl tal som skrift
• Dryckeskunskap är mertirande, gärna inom drinkar/bar
• Fokus på gäst- och kundnöjdhet

Arbete sker nästan uteslutande kvällstid samt helger.

Du skickar din ansökan till: jobb@welcomehotel.se. Urval och intervjuer sker löpande. Välkommen med din ansökan!

Thank you for signing up!

You’re now subscribed

Limited availability!

Spa weekend

Overnight Stay + Spa from 1395 SEK per person

Begränsat antal!

Spa weekend

Övernattning + SPA från 1395 kr/person 
Begränsat antal!